Drętwienie i przeciągający się ból nadgarstka w dominującej ręce to objawy, które mogą wskazywać na coś więcej niż uraz lub przeciążenie. U osób, których praca zmusza do utrzymywania dłoni i nadgarstka przez długi czas w tej samej pozycji, pojawić się może zespół cieśni nadgarstka, prowadzący do wielu bolesnych powikłań. Czym jest cieśń nadgarstka? Jak jej zapobiegać, a w razie wystąpienia – leczyć? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.
ZESPÓŁ CIEŚNI NADGARSTKA – CO TO JEST I JAK GO ROZPOZNAĆ?
Pierwszym niepokojącym sygnałem, który powinien zwrócić uwagę oraz zachęcić do kontaktu z lekarzem, jest częste drętwienie nadgarstka. Będzie ono odczuwalne przede wszystkim w okolicy kciuka, palca wskazującego i palca serdecznego. Towarzyszą mu często mrowienie i ogólny dyskomfort, a symptomy najbardziej dokuczają nocą. Szczególną uwagę na te objawy powinny zwrócić uwagę osoby, których praca polega na wykonywaniu monotonnych ruchów dłonią – pracujące przy komputerze, grające na instrumentach. Zespół cieśni nadgarstka może być też następstwem urazu lub opuchlizny stawu, z jaką borykają się kobiety w ciąży.
ZESPÓŁ CIEŚNI NADGARSTKA – OBJAWY
Jak wspomniano powyżej, najbardziej alarmującym objawem cieśni nadgarstka jest poczucie dyskomfortu wywołane drętwieniem i mrowieniem. Razem z nimi pojawia się często również osłabienie mięśni, uniemożliwiające prawidłowe poruszanie nadgarstkiem. Cieśń nadgarstka daje objawy w dominującej dłoni: u osób praworęcznych w prawej, leworęcznych – lewej. Co ważne, nie występują one w małym palcu, dzięki czemu stosunkowo łatwo rozpoznać przyczynę drętwienia.
Osoby cierpiące na zespół cieśni nadgarstka mają problem z pełnozakresowym poruszaniem nadgarstkiem, mogą też odczuwać jego osłabienie. Pogarszający się stan uniemożliwia z czasem wykonywanie codziennych czynności, takich jak praca na komputerze czy prowadzenie auta. Widoczną ulgę przynosi strzepywanie dłoni, jednak nie gwarantuje ono stałej poprawy.
CZY LECZENIE CIEŚNI NADGARSTKA JEST SKUTECZNE?
Postępy w leczeniu zespołu cieśni nadgarstka uzależnione są od stopnia zaawansowania choroby. Wykrycie zwyrodnienia na wczesnym etapie, a następnie wdrożenie odpowiedniej fizjoterapii wspomaganej zachowawczym leczeniem objawowym, może dać nadzieję na trwałe wyleczenie. Jeśli jednak stan wywołany jest przez inną chorobę, szczególnie związaną z postępującą degradacją stawów, terapia nie będzie tak skuteczna. W najbardziej rozwiniętym stadium choroby dla skutecznego wyleczenia cieśni nadgarstka konieczna będzie operacja, po której pacjent powinien regularnie uczęszczać na fizjoterapię – tylko w ten sposób będzie mógł odzyskać możliwie jak największą sprawność.
JAK UNIKNĄĆ ZACHOROWANIA NA CIEŚŃ NADGARSTKA?
Wystąpienie zespołu cieśni nadgarstka skorelowane jest często z nieprawidłową budową nadgarstka. W połączeniu z wykonywaniem pracy w nieodpowiedniej pozycji oraz brakiem ćwiczeń rozgrzewających mięśnie przed wysiłkiem, ryzyko wystąpienia objawów cieśni dodatkowo się zwiększa. Aby temu zapobiec, warto profilaktycznie wprowadzić kilkuminutowe ćwiczenia, przerywające długotrwałą pracę w jednej pozycji.
Wróć na stronę główną i znajdź więcej inspirujących wpisów!