Lifestyle

Wpływ pracy zdalnej na efektywność i codzienne funkcjonowanie

Wpływ pracy zdalnej na efektywność i codzienne funkcjonowanie

W wyniku pandemii COVID-19 praca zdalna w domu stała się w ostatnich latach bardzo popularna. Wykonywanie czynności zawodowych z własnego mieszkania wiąże się zarówno z korzyściami, jak i stratami nie tylko dla zatrudnionych, ale również dla ich zwierzchników. Wielu przedsiębiorców uważa, że produktywność pracowników w ich firmach, świadczących swoje usługi na odległość, jest dobra lub nawet bardzo dobra. Niekorzystnymi elementami wynikającymi z takiej formy współpracy mogą być problemy z integracją czy utrzymanie więzi koleżeńskich. Zastanówmy się, jaki wpływ ma praca zdalna na efektywność i codzienne funkcjonowanie.

WPŁYW PRACY ZDALNEJ NA PSYCHIKĘ I SAMOPOCZUCIE

Niewątpliwie praca z domu z pewnością ma ogromny wpływ na psychikę i samopoczucie. Elastyczność, jaką oferuje taka formuła, jest dla wielu bardzo atrakcyjna. Jednak może to być także element wpływający na zatarcie się granicy między pracą a życiem osobistym. Przełożeni powinni zadbać o to, by nie oczekiwać od zatrudnionych osób całodobowej dyspozycyjności, ponieważ to wpływa na pogorszenie się stanu psychicznego pracowników. Nie dbają przez to o work-life balance i może doskwierać im wysoki poziom stresu i lęku. Ma to też wpływ na jakość snu, a nawet na utrzymanie wagi. 

Samopoczucie zależy również od relacji międzyludzkich, które tworzy się w firmowych strukturach. Dlatego brak możliwości spontanicznego spotkania w firmowej kuchni na kawie i wymianie opowieści z dnia poprzedniego może wpływać negatywnie na pracowników. Warto angażować ich w trybie zdalnym do tworzenia ich własnej przestrzeni za pomocą różnych kanałów komunikacyjnych, by mieli gdzie relacjonować swoje historie i dzielić się swoimi przemyśleniami. Bywają jednak osoby, są to zwłaszcza introwertycy, których męczą liczne interakcje z ludźmi i cenią sobie ciszę i spokój w pracy. Dla nich praca w domu przez internet jest czymś zbawiennym. Takie osoby szczególnie doceniają ten typ zatrudnienia, gdyż ma to bardzo dobry wpływ na ich zdrowie psychiczne, a co za tym idzie również na efekty pracy.

ZMIANY W EFEKTYWNOŚCI PRACOWNIKÓW PODCZAS PRACY ZDALNEJ

Sporo osób, które miały okazję pracować zdalnie lub nadal w ten sposób wykonują obowiązki służbowe, uważają, że gdy przyzwyczaili się do zmiany, stali się tak samo efektywni jak wcześniej lub nawet bardziej. Kiedy braki technologiczne i kompetencje pracowników zostaną zniwelowane, wtedy praca zdalna staje się konkurencyjna dla stacjonarnej. Wielu pracowników traktuje możliwość świadczenia usług w taki sposób jako benefit, a inni sądzą, że jest to głos przyszłości, który będzie coraz częściej widoczny w ogłoszeniach o pracę.

JAK PRACOWAĆ ZDALNIE?

Zdalna praca to taka forma świadczenia usług, w której pracownik wykonuje powierzone zadania poza budynkiem firmy, najczęściej u siebie w domu lub mieszkaniu. Jest to wyzwanie, gdyż wymaga przygotowania nowego miejsca praca w taki sposób, by sprzyjał on wykonywaniu obowiązków zawodowych, a jednocześnie nie zakłócał równowagi między przestrzenią prywatną a stanowiskiem pracy. Oto jedne z najważniejszych elementów, o które należy zadbać, by dobrze pracowało się z domu: 

  • miejsce pracy powinno być stworzone z myślą o zasadach ergonomii, o dobrym oświetleniu, z dostępem do niezbędnych urządzeń i co najważniejsze pozbawione elementów, które mogą w jakikolwiek sposób rozproszyć uwagę;
  • z pewnością należy zacząć także od wypracowania codziennej rutyny, pomocnej w rozpoczęciu każdego dnia; 
  • warto pamiętać, by nie izolować się od swoich współpracowników. Z pomocą przychodzą tutaj technologie umożliwiające utrzymywanie kontaktu poprzez audio i wideokonferencje. Warto wykorzystywać je nie tylko do celów zawodowych. Można również użyć ich do krótkich spotkań towarzyskich, które analogicznie pełnią funkcję spotkania przy kawie w biurze. 

PODSTAWOWE RÓŻNICE MIĘDZY PRACĄ ZDALNĄ A STACJONARNĄ

Najbardziej widoczną różnicą między pracą zdalną a stacjonarną jest miejsce wykonywania swoich codziennych obowiązków zawodowych. Jeśli wykonujemy czynności z własnego mieszkania czy domu, to jest to praca zdalna, a gdy znajdujemy się w biurze lub innym miejscu wskazanym przez pracodawcę, to jest to praca stacjonarna. Mając możliwość świadczenia swoich usług zdalnie, da się zaoszczędzić czas i pieniądze, w związku z brakiem potrzeby dojeżdżania. Oprócz tego można dzięki temu zadbać również o stan środowiska i swój własny dobrostan, ponieważ taka sytuacja skłania do nauki organizowania swojego czasu wolnego. Gdy dojdzie się do perfekcji, można być spełnionym, szczęśliwym i wydajnym pracownikiem. 

ZDALNE, CZY STACJONARNE — CO PREFERUJĄ PRACOWNICY W 2022 ROKU — ZDALNIE CZY STACJONARNIE?

Zgodnie z raportem Pracuj.pl, opublikowanym na początku 2022 roku, wynika, że już 35% osób pracuje zdalnie lub hybrydowo, czyli swoje obowiązki wykonuje zarówno w domu, jak i w biurze. Praca zdalna na stałe zadomowiła się w ofertach zatrudnień składanych przez firmy. Nie jest to już niczym zaskakującym, a wielu kandydatów uważa to za kuszący benefit. Niektórzy z rekrutujących nie wyobrażają sobie wrócić do poprzedniej rzeczywistości, czyli wykonywania obowiązków służbowych w innym miejscu niż ich dom.

Wróć na stronę główną i znajdź więcej inspirujących wpisów!

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *