Trądzik niemowlęcy jest zaburzeniem skóry, występującym u dzieci w wieku od 1 do 3 lat. Stan ten jest typowy dla tego okresu. Jego przyczyny są nieznane, ale najczęściej występuje u niemowląt z produktywną łojotokową skórą. Trądzik niemowlęcy występuje częściej u chłopców niż u dziewczynek. Objawy trądziku niemowlęcego obejmują czerwone i białe krostki, które pojawiają się na brodzie, nosie, policzkach i czole dziecka. Krostki te mogą wydzielać śluz i się złuszczać. Dowiedz się więcej o tej charakterystycznej zmianie skórnej występującej u małych dzieci.
Kiedy występuje trądzik noworodkowy?
Trądzik noworodkowy występuje zazwyczaj w pierwszych tygodniach po porodzie, czyli między 2. a 6. tygodniem życia dziecka. Objawy trądziku noworodkowego to czerwone guzki lub krosty na twarzy, szyi, plecach i ramionach, które czasami wyglądają jak małe grudki. Mogą one być zaczerwienione i łuszczące. Czasami trądzik noworodkowy może występować na dłoniach i stopach. Objawy zazwyczaj znikają same po kilku tygodniach lub miesiącach.
Przyczyny trądziku noworodkowego i niemowlęcego
Trądzik noworodkowy i niemowlęcy jest częstym problemem skórnym u małych dzieci. Najczęściej występuje w pierwszych miesiącach życia i zwykle mija do ok. 3. miesiąca życia. Przyczyny trądziku noworodkowego i niemowlęcego mogą być związane zarówno z czynnikami genetycznymi, jak i zewnętrznymi.
Czynniki genetyczne:
- Niektóre dzieci są bardziej podatne na trądzik noworodkowy i niemowlęcy.
- Określone geny mogą zwiększać ryzyko wystąpienia trądziku.
Czynniki zewnętrzne:
- Nadmierne owłosienie u dziecka.
- Utrudnione oddychanie, które powoduje podrażnienie skóry.
- Nadmierne pocenie się.
- Nadmierne stosowanie kosmetyków.
- Nadmierna produkcja sebum, która zatyka pory skóry.
- Czynniki środowiskowe, takie jak wysoka temperatura i wilgotność.
- Przyjmowanie leków, takich jak antybiotyki i sterydy.
- Reakcje alergiczne.
Trądzik niemowlęcy – kiedy należy udać się do lekarza?
Jeśli trądzik u niemowlęcia jest nasilony lub występuje w postaci stanów zapalnych, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Ponadto, jeśli trądzik u niemowlęcia utrzymuje się dłużej niż kilka tygodni lub pojawiają się nowe zmiany skórne, także należy skonsultować się z lekarzem. Lekarz oceni rodzaj trądziku i wskaże właściwą terapię.
Trądzik noworodkowy – leczenie
Leczenie trądziku noworodkowego zwykle nie jest wymagane, ponieważ zazwyczaj samoistnie zanika po kilku tygodniach. Jednak jeśli trądzik jest wyraźnie nasilony lub trwa dłużej, wówczas może wystąpić potrzeba wdrożenia leczenia. Leczenie trądziku noworodkowego polega na nawilżaniu skóry i jej oczyszczaniu. Skórę należy nawilżać kilka razy dziennie, stosując specjalny krem nawilżający dla noworodków. Można także stosować kremy zawierające kwas salicylowy, które pomagają złagodzić zmiany skórne.
W przypadku cięższych zmian skórnych można stosować również leki doustne, takie jak izotretynoina. Jeśli trądzik noworodkowy jest spowodowany zaburzeniami hormonalnymi, wówczas leczenie może wymagać hormonalnych leków doustnych. Lekarz może również zalecić stosowanie środków antybakteryjnych, takich jak kwas azelainowy lub antybiotyki.
Ważne jest, aby zawsze stosować się do zaleceń lekarza i nie wybierać samodzielnie żadnych produktów do pielęgnacji skóry dziecka.
Wróć na stronę główną i znajdź więcej inspirujących wpisów!