• Przejdź do treści

SUPER SOLARIUM

  • Uroda
  • Badania
  • Choroby i objawy
  • Ciąża i dziecko
  • Leki i witaminy
  • Odchudzanie
  • Technologie
  • Inne
  • O nas
  • Kontakt
Jesteś tutaj: Strona główna / Choroby i objawy / Rwa kulszowa – wszystko, co musisz wiedzieć
Rwa kulszowa – wszystko, co musisz wiedzieć

Rwa kulszowa – wszystko, co musisz wiedzieć

opublikowano 28 lipca, 2022

Dopadł Cię paraliżujący, przeszywający ból nóg i pleców? Masz problem ze wstaniem z łóżka, a w kończynach odczuwasz nieznośne mrowienie? Jeśli objawy te nie są Ci obce i – co gorsza – nawracają, prawdopodobnie mierzysz się z rwą kulszową. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje o tej chorobie, które pozwolą Ci przygotować się do jej leczenia, a w razie napadu bólu – ułatwią normalne funkcjonowanie. 

Co to jest rwa kulszowa i jakie są jej przyczyny?

Na początek wyjaśnijmy, czym właściwie jest rwa kulszowa. Objawy opisywane przez osoby borykające się z tym schorzeniem to przede wszystkim wymieniony już przejmujący ból, który uniemożliwia nawet podniesienie się z miejsca. Jego przyczyną jest nagły atak korzonków nerwowych, związanych z nerwem kulszowym, ciągnącym się od tylnej części uda przez łydkę i sięgającym aż do stopy. Powodem występowania dotkliwego bólu jest zazwyczaj postępujące z wiekiem zwyrodnienie kręgosłupa, szczególnie w obszarze krążka międzykręgowego, nazywanego potocznie dyskiem. 

Rwa kulszowa – objawy, których nie można ignorować

Czy poza dojmującym bólem rwa kulszowa daje jeszcze jakieś objawy? Charakterystyczny ból występujący w lędźwiach, biegnący wzdłuż całej nogi aż po paluch stopy pozwala dość łatwo rozpoznać, z jakim schorzeniem mamy do czynienia. Aby się upewnić, wystarczy sprawdzić, czy pojawia się tzw. objaw Lasegue’a. W tym celu połóż się na plecach na twardej powierzchni i spróbuj unieść wyprostowaną nogę. Rwa kulszowa uniemożliwia wykonanie tego ruchu. Bóle nasilają się szczególnie w trakcie kaszlu, kichania czy śmiechu, ponieważ wtedy zwiększa się ciśnienie płynu mózgowo-rdzeniowego. Razem z dolegliwościami bólowymi mogą pojawiać się również niedowłady oraz przykurcze mięśni. 

Diagnoza i co dalej? 

W trakcie ataku rwy kulszowej często konieczna jest doraźna pomoc – w pierwszej kolejności należy przyjąć leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które ułatwią zapanowanie nad dyskomfortem. Jeśli stan jest na tyle poważny, że leki dostępne bez recepty nie dają efektu, można przyjąć środek przeciwbólowy w formie zastrzyku. W takiej sytuacji konieczny jest kontakt z lekarzem. Wskazany jest też odpoczynek i oszczędzanie mięśni, by nie nadwyrężać ich dodatkowo w stanie zapalnym. 

Fizykoterapia i rehabilitacja rwy kulszowej 

Rwa kulszowa to schorzenie nawracające, dlatego po ustąpieniu bolesności powinno się wdrożyć terapię poprawiającą stan mięśni. Dzięki temu ograniczymy częstotliwość pojawiania się bólu oraz zmniejszymy jego natężenie. Fizjoterapia, masaże czy ćwiczenia na wyciągu wzmocnią kręgosłup, jednak w niektórych przypadkach konieczne może być zastosowanie gorsetu lędźwiowo-krzyżowego. Jeśli przyczyną zwiększonego obciążenia jest zbyt duża masa ciała, należy przygotować się do jej redukcji. 

Czy rwa kulszowa jest uleczalna?

Wielu chorych zadaje sobie pytanie, czy rwę kulszową można wyleczyć. Objawowe leczenie za pomocą środków przeciwbólowych to rozwiązanie doraźne. Cofnięcie zwyrodnienia kręgosłupa, powodującego powstawanie rwy kulszowej, jest jednak niemożliwe. Leczenie rwy kulszowej polega więc na wdrożeniu wymienionych wcześniej zaleceń oraz – jeśli stan jest zaawansowany – odpowiednich zabiegów.

W kategorii:Choroby i objawy

Copyright © 2022 · Super Solarium