Rumień wędrujący to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów boreliozy, czyli choroby przenoszonej przez kleszcze. Kształtem przypomina wysypkę, która jest skupiona w kolistym kształcie. Jeśli zauważysz ten rzucający się w oczy objaw, niezwłocznie udaj się do lekarza. Warto wiedzieć, że nie u każdej osoby zarażonej boreliozą wystąpi rumień. Według statystyk podawanych przez lekarzy, objawia się on u ok. 70-80% chorych. Dowiedz się więcej o boreliozie, czyli chorobie, która dotyka co roku nawet dziesiątki tysięcy Polaków. W dzisiejszym wpisie rozwiewam tajemnice związane ze schorzeniem, mogącym pojawić się po ugryzieniu kleszcza.
Jak wygląda rumień po kleszczu?
Rumień wędrujący pojawia się zazwyczaj we wczesnym stadium boreliozy w tym samym miejscu, w którym chory został ukąszony przez pajęczaka roznoszącego tę chorobę. Średni czas ujawnienia się tej charakterystycznej wysypki wynosi siedem dni. Rumień ma przeważnie formę zbliżoną do koła i w całości jest wypełniony drobną wysypką. U niektórych osób chory obszar rośnie, a wtedy średnica okręgu się zwiększa. Jednak krostki pozostają jedynie w centralnym punkcie i bezpośrednio na granicy kręgu. Wtedy zmiana może przypominać wyglądem tarczę strzelniczą.
Kleszcze w Polsce to problem o dużej skali i są powszechnie spotykane. Wbrew panującemu stereotypowi te pajęczaki nie występują jedynie w lasach i parkach, ale również na skwerach oraz ogródkach działkowych. Kleszcze preferują miejsca na ciele, gdzie skóra jest wyjątkowo cienka i dobrze ukrwiona, np. skórę głowy i szyi oraz pachwiny i okolice krocza. Dlatego czasami niezwykle trudno jest zauważyć pajęczaka na ciele, co dodatkowo zwiększa ryzyko wystąpienia boreliozy.
Po każdej wycieczce w miejsce, gdzie znajdują się tereny zielone, warto poprosić inną osobę (partnera lub członka rodziny) o dokładne sprawdzenie części ciała, których samemu nie jesteśmy w stanie zobaczyć. Nie warto unikać tego typu próśb ze względu na wstyd, ponieważ niezauważone kleszcze są groźne dla naszych organizmów.
Jak długo utrzymuje się rumień wędrujący?
Rumień pojawiający się po ukąszeniu kleszcza rośnie stopniowo przez kilka dni. Ostatecznie może osiągnąć nawet 30 cm wielkości. Zarejestrowano nawet przypadki, w których średnica rumienia znacznie przekraczała tę wartość. Jak długo utrzymuje się ten nieprzyjemny objaw po ugryzieniu przez kleszcza? Kluczem do odpowiedzi na to pytanie jest kwestia wizyty u lekarza. Jeśli zgłosisz się do niego odpowiednio szybko, specjalista przepisze Ci dobrane antybiotyki i rumień wędrujący powinien ustąpić po kilku dniach od rozpoczęcia przyjmowania leków. Natomiast w przypadku braku leczenia, wysypka będzie utrzymywać się nawet kilka tygodni. Średni czas, po którym rumień zanika wynosi od trzech do czterech tygodni. Jednak warto wiedzieć, że nawet po podanym okresie krętki, czyli bakterie boreliozy, nadal rozprzestrzeniają się po zakażonym chorobą organizmie.
Rumień po kleszczu – co robić?
Wystąpienie rumienia wędrującego po ugryzieniu kleszcza jest równoznaczne z zarażeniem się boreliozą. W momencie, gdy zaobserwujesz tę charakterystyczną zmianę na Twoim ciele, jak najszybciej udaj się do lekarza. Rumień jest na tyle typowym objawem, że specjalista od razu przepisze Ci odpowiednio dobrane leki.
Co zrobić w sytuacji, gdy rumień nie pojawia się na Twoim ciele, a wiesz, że zostałeś ukąszony przez kleszcza? Innymi charakterystycznymi objawami boreliozy są wysoka gorączka, dreszcze, ból mięśni oraz silny ból głowy, ogólne zmęczenie organizmu oraz powiększenie węzłów chłonnych. Gdy wystąpią u Ciebie te symptomy, również zalecany jest niezwłoczny kontakt z lekarzem.
Wróć na stronę główną i znajdź więcej inspirujących wpisów!