Próchnica to jedna z najpowszechniejszych chorób jamy ustnej. Dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jeśli wybierzesz się do dentysty zbyt późno, możesz odczuwać silny ból i ostatecznie doprowadzić do kolejnych problemów związanych z zębami oraz dziąsłami. Nieleczona próchnica zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych, ogólnoustrojowych chorób przewlekłych oraz stanów zapalnych. Dowiedz się więcej o tej powszechnej chorobie jamy ustnej i sprawdź, co możesz zrobić, aby nie dopuścić do jej wystąpienia.
Czym jest próchnica?
Dentyści określają próchnicę jako jedną z najczęściej występujących chorób zakaźnych, jakie leczą u swoich pacjentów. Początkowo zmiany w jamie ustnej są niemal niezauważalne, jednak w konsekwencji mogą prowadzić do zachwiania naturalnych zdolności obronnych organizmu.
Jak wyglądają początki próchnicy? Ta choroba pojawia się wtedy, gdy warstwa szkliwa staje się coraz cieńsza, co z kolei prowadzi do powstawania ubytków. Proces tworzenia się próchnicy jest spowodowany pojawieniem się kwasów produkowanych przez bakterie osadzone w jamie ustnej. Te substancje skutecznie uszkadzają strukturę zęba. Wspomniane bakterie najczęściej znajdują się w płytce nazębnej. To kleista warstwa tworzona przez białka, które znajdują się w ślinie po zjedzeniu lub wypiciu czegoś słodkiego.
Niektóre odmiany próchnicy można leczyć – poprzez wprowadzanie prawidłowych nawyków oraz regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Kluczem do zachowania zdrowego uśmiechu przez długi czas jest prewencja, dlatego warto wiedzieć, co robić, aby zapobiegać powstawaniu próchnicy.
Próchnica objawy
W próchnicy, jak w przypadku każdej innej choroby, można wyróżnić charakterystyczne etapy. Pierwszy objawia się pojawieniem zauważalnych, białych plamek na zębach. Są one spowodowane brakiem wapnia w organizmie oraz osadzaniem się płytki nazębnej. To na tym etapie bakterie rozpoczynają produkcję wspomnianych wcześniej kwasów, które skutecznie demineralizują powierzchnię zęba. To ostatni dzwonek, by uratować uzębienie przed chorobą, dlatego, jeśli zaobserwujesz jakiekolwiek niepokojące zmiany w jamie ustnej, od razu umów się na wizytę u dentysty.
Drugim etapem jest rozpad szkliwa pod powierzchnią zęba. Jeśli do tego dojdzie, niemożliwe jest naturalne odbudowanie w procesie remineralizacji. Właśnie dlatego rozpad szkliwa powoduje uszkodzenie zęba.
Kolejny etap jest określany mianem rozpadu zębiny. Jeśli do tego momentu nie zostało podjęte leczenie stomatologiczne, bakterie i kwasy nadal będą mieć idealne warunki do dalszego, destrukcyjnego wpływu na szkliwo i ostatecznie uszkodzą również zębinę. Czym jest zębina? To część zęba, która znajduje się pomiędzy szkliwem a miazgą. Ten etap choroby charakteryzuje się zwiększonym bólem, który momentami może być naprawdę dotkliwy. Jeśli dopiero w tym momencie udasz się do dentysty, niezbędne będzie założenie plomby, tak aby można było odbudować ubytki w zębie.
Czwarty etap próchnicy skupia się w całości wokół miazgi zębowej. To część zęba, która składa się z tkanki żywej oraz charakterystycznych komórek nazywanych odontoblastami. Gdy próchnica zainfekuje tę warstwę zęba, zaczyna zbierać się tam ropa, która następnie niszczy naczynia krwionośne oraz nerwy wokół chorego miejsca. Wizyta u stomatologa na tym etapie próchnicy najczęściej kończy się na tzw. leczeniu kanałowym.
Przedostatni etap polega na powstaniu ropnia. To niezwykle bolesne przeżycie, ponieważ próchnica dociera do wierzchołka korzeni zęba. Gdy do tego dojdzie, wzrasta ryzyko zainfekowania sąsiadujących z chorym miejscem kości. Charakterystycznym objawem tego etapu jest również opuchlizna dziąseł oraz języka, co może powodować trudności z mówieniem u chorej osoby.
Szósty i ostatni etap próchnicy najczęściej polega na utracie zęba. Jeśli do tej pory nie odwiedziło się gabinetu stomatologicznego, niestety najprawdopodobniej niezbędne będzie usunięcie całkowicie zainfekowanego zęba.
Jak zapobiegać próchnicy?
Na szczęście istnieje kilka prostych czynności, dzięki którym łatwo można zapanować nad próchnicą i wprowadzając je do codziennych nawyków nie dopuścić do jej powstania. Oto najważniejsze punkty, które powinieneś dodać do swojej rutyny na co dzień:
- regularna higiena jamy ustnej – warto stosować pasty oraz płyny do płukania zawierające fluorek;
- unikanie pokarmów, które zawierają duże ilości cukru;
- dbanie o picie odpowiedniej ilości wody – dobrze nawodniony organizm produkuje więcej śliny, co ma pozytywny wpływ na szkliwo i dodatkowo oczyszcza jamę ustną;
- regularnie odwiedzaj stomatologa – w przypadku osób dorosłych powinna to być co półroczna kontrola.
Wróć na stronę główną i znajdź więcej inspirujących wpisów!