Medycyna

Podstawowe wskazania do endoskopii kapsułkowej

Podstawowe wskazania do endoskopii kapsułkowej

Popularność zdrowego stylu życia z każdym rokiem coraz bardziej rośnie. Wiele osób decyduje się na zmianę nawyków żywieniowych albo zwiększenie aktywności fizycznej. Do tego dołączają także regularne badania kontrolne. Mimo to część z nich nadal odkładana jest na później, często do czasu, kiedy dolegliwości wykluczają normalne funkcjonowanie. Mowa tutaj o kontrolach u proktologa, lekarza zajmującego się końcowym odcinkiem układu pokarmowego. Poddanie się wykonywanym przez niego badaniom wymaga bowiem przełamania bariery wstydu. Nie wszystkie są jednak tak wymagające. W naszym krótkim poradniku wyjaśniamy, na czym polega endoskopia kapsułkowa i w jakich sytuacjach się ją stosuje. 

Czym jest endoskopia kapsułkowa

Spośród zabiegów przeprowadzanych w gabinecie proktologicznym endoskopia kapsułkowa należy do tych bardziej komfortowych dla pacjenta. Za jej pomocą lekarz sprawdza stan jelita cienkiego, którego obejrzenie nie jest możliwe ani w trakcie gastroskopii, ani w kolonoskopii. Do przeprowadzenia badania potrzebna jest niewielka kamera umieszczona w kapsułce, która będzie przemieszczać się wzdłuż układu pokarmowego, aż dotrze do jelita cienkiego. Zarejestrowany obraz umożliwi określenie stanu jelita cienkiego i ułatwi diagnozę. 

Endoskopia kapsułkowa – kiedy się ją stosuje? 

Jak już wspomnieliśmy, endoskopia kapsułkowa jest wykorzystywana w sytuacjach, kiedy objawy wskazują na przyczynę w jelicie cienkim. Gastroskop sięga do dwunastnicy, podczas kolonoskopii można zobaczyć co najwyżej końcowy odcinek jelita cienkiego. Jego największa część pozostaje niedostępna dla tego rodzaju badań. W przypadku podejrzenia choroby Leśniowskiego-Crohna lub celiakii, które są efektem nieprawidłowej pracy jelita cienkiego, endoskopia kapsułkowa ułatwia postawienie diagnozy. Badanie stosuje się również do ustalenia źródła krwawienia w jelicie. Ponadto to na endoskopię kapsułkową kieruje się także osoby z podejrzeniem nowotworu. Co ważne, mimo że kapsułka z rejestratorem obrazu przesuwa się wzdłuż całego układu pokarmowego, badania tego nie bierze się pod uwagę w diagnozie pozostałych jego narządów. 

Przebieg badania 

Dlaczego endoskopia kapsułkowa jest jednym z bardziej komfortowych badań w tej specjalizacji? Chociaż stosuje się tutaj kamerę endoskopową, to nie jest ona umieszczona na wzierniku, ale w niewielkiej tabletce. Pacjent połyka ją, popijając małą ilością wody, potem działa już tylko biologia. Do rejestracji obrazu wykorzystuje się pas, mocowany na ciele. Kamera wysyła do niego sygnał, który będzie później odczytywany przez lekarza. Można wskazać dwa bardziej uciążliwe aspekty badania. Czas jego trwania, ponieważ pas należy nosić na sobie przez 12 godzin, oraz konieczność dostarczenia kapsułki lekarzowi. Aby to zrobić, trzeba skontrolować kał. Ze względów higienicznych każda kapsułka jest jednorazowa. 

Jak przygotować się do endoskopii kapsułkowej? 

Przed wykonaniem endoskopii kapsułkowej konieczne jest powstrzymanie się od spożywania posiłków przez 18 godzin. W tym czasie dopuszcza się przyjmowanie płynów, ale najpóźniej do czterech godzin przed przyjęciem tabletki z kapsułką. Lekarz przekazuje wynik badania po analizie obrazu z kamery.

Wróć na stronę główną i znajdź więcej inspirujących wpisów!

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *