Pierwsze symptomy ciąży często są mało charakterystyczne, przez co niektóre osoby łatwo mogą je pomylić z objawami niektórych chorób. Jednak pomiędzy tymi dwoma stanami istnieje kilka znaczących różnic, które warto poznać. Jakie są pierwsze objawy ciąży? Kiedy zaczynają się one pojawiać? Odpowiedzi na te oraz inne pytania związane ze stanem, w którym znajduje się kobieta po zapłodnieniu, znajdziesz w dzisiejszym wpisie!
Objawy ciąży
Aby ciąża miała miejsce, niezbędny jest moment, w którym dojdzie do zapłodnienia. Co to oznacza? Proces zapłodnienia rozpoczyna się, gdy komórka jajowa (gameta żeńska) połączy się z plemnikiem (gametą męską). Kobieta ma największe szanse na zajście w ciążę podczas owulacji, czyli w trakcie uwalniania komórki jajowej. Zazwyczaj ma to miejsce pomiędzy 13. a 15. dniem w cyklu menstruacyjnym. Jednak dokładny moment zależy od wielu czynników, mogą to być m.in.: długość trwania całego cyklu oraz zmiany hormonalne. Jeśli chcesz wiedzieć, kiedy wypada Twoja owulacja, najlepiej prowadzić tzw. kalendarzyk. Obecnie dostępnych jest wiele aplikacji mobilnych, w których szybko i skutecznie wprowadzisz oraz sprawdzisz informacje o swoim cyklu.
Jeśli doszło do zapłodnienia, w niedługim odstępie czasu od tego momentu pojawią się pierwsze objawy ciąży. Co do nich należy? Jako pierwszy i podstawowy symptom uznaje się brak okresu. Niepojawienie się miesiączki jest spowodowane wzrostem produkcji estrogenu i progesteronu przez wystąpienie ciałka żółtego ciążowego. Jednak brak okresu może być symptomem mówiącym o ciąży w większości przypadków u kobiet o regularnych miesiączkach.
Kolejnymi, charakterystycznymi objawami dla wczesnych ciąż, są poranne lub wieczorne nudności i wymioty. Zdecydowana większość kobiet doświadcza tych nieprzyjemnych symptomów szczególnie w trakcie pierwszego trymestru. Zazwyczaj ustępują one po 14-16 tygodniu ciąży. Co je powoduje? Najprawdopodobniej podwyższony poziom gonadotropiny kosmówkowej, estrogenów i progesteronu.
Co jeszcze jest jednym z pierwszych objawów ciąży? W początkowych tygodniach po zapłodnieniu kobieta może zauważyć, że częściej oddaje mocz. Przyczyną tego jest ucisk powiększającej się stopniowo macicy na pęcherz moczowy.
Kolejnym symptomem wczesnej ciąży są również bolące i wrażliwe na dotyk piersi. Ten objaw może pojawić się już w 6. tygodniu ciąży, a spowodowany jest wzrostem stężenia estrogenów i progesteronu. Przez to dochodzi do obrzęku gruczołów pęcherzykowych i przewodów wyprowadzających w sutkach.
Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?
Proces rozwoju zarodka rozpoczyna się zaraz po zapłodnieniu i w jego trakcie ma miejsce implantacja w błonie śluzowej ściany macicy. Już na tym etapie wczesnej ciąży, kobieta może zauważyć pierwsze objawy. Zazwyczaj podejrzenie o zapłodnieniu pojawia się w momencie, gdy wypada data pojawienia się miesiączki, a nie dochodzi do krwawienia. W większości przypadków pierwsze symptomy wczesnej ciąży nie są bardzo dotkliwe, w związku z czym często zostają zignorowane. Dodatkowo warto zaznaczyć, że każda kobieta przechodzi ciążę inaczej.
Jak odróżnić objawy ciąży od objawów choroby?
Pierwsze oznaki ciąży mogą do złudzenia przypominać niektóre choroby. Chociaż zazwyczaj brak miesiączki nasuwa podejrzenie o zapłodnieniu, istnieje zagrożenie, że w organizmie kobiety postępują choroby przewlekłe, takie jak PCOS czy niedoczynność tarczycy. Jeśli Twoje miesiączki są nieregularne, a czasami dochodzi do sytuacji, w których przez kilka miesięcy ona nie występuje, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Zwiększenie częstotliwości oddawania moczu może świadczyć o początkach cukrzycy, zakażenia układu moczowego lub jest powikłaniem silnych emocji, np. stresu.
Z kolei nudności i wymioty to symptomy nie tylko utożsamiane z pierwszymi oznakami ciąży, ale również mają miejsce w przypadku wzmożonego napięcia emocjonalnego, w trakcie zatrucia, przy chorobach przewodu pokarmowego oraz występują w niektórych chorobach neurologicznych.
Wróć na stronę główną i znajdź więcej inspirujących wpisów!