Medycyna

Niedoczynność tarczycy – przyczyny, objawy i leczenie

Niedoczynność tarczycy – przyczyny, objawy i leczenie

Niedoczynność tarczycy należy do grupy schorzeń, które należy regularnie kontrolować, jednak objawy nie zawsze wskazują jednoznaczną diagnozę. Z tego powodu choroby tarczycy wykrywane są stosunkowo późno, bardzo często w momencie, kiedy konieczne staje się wdrożenie leczenia farmakologicznego. Co zrobić, by uniknąć stosowania uciążliwej farmakoterapii? W jakim momencie zareagować, żeby leczenie nie trwało zbyt długo? Które objawy chorej tarczycy powinny zwrócić szczególną uwagę? 

Niedoczynność tarczycy – czym jest? 

Tarczyca to gruczoł niepozorny, ale szczególnie istotny dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Znajdujący się u podstawy szyi narząd jest odpowiedzialny za produkcję i dystrybucję trijodotyroniny oraz tyroksyny, wpływające na metabolizm oraz termogenezę. Pracę tarczycy kontroluje przysadka mózgowa, która pobudza ją do działania za pomocą hormonu TSH. Przysadka oraz tarczyca są od siebie bardzo zależne, poprawne działanie jednej jest wynikiem niezaburzonej pracy drugiej. Wśród najczęstszych zaburzeń działania tarczycy wymienia się jej niedoczynność, która występuje w przeważającej większości u kobiet (5% populacji), a dużo rzadziej wśród mężczyzn (1%). Najczęstszymi przyczynami problemów z tarczycą są zapalenie narządu, stan po operacyjnej resekcji lub leczeniu jodem. 

Objawy niedoczynności tarczycy

Zanim dojdzie do prawidłowej diagnozy niedoczynności tarczycy, można zaobserwować u siebie objawy chorób tarczycy. Jeśli podejrzewasz problemy z tarczycą objawami, które mogą wzbudzić Twój niepokój, są przede wszystkim rozproszenie i problemy z koncentracją oraz narastające bez większego powodu zmęczenie. Inne symptomy choroby tarczycy to szybki przyrost masy ciała, nagłe problemy ze skórą oraz zaburzenia miesiączkowania. W razie zaobserwowania u siebie niepokojących objawów warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o podstawowe badania. Należy jednak mieć na uwadze, że badanie krwi nie zawsze daje jednoznaczne wyniki i czasami należy zrobić dodatkowo USG tarczycy. 

Problemy z tarczycą a choroba Hashimoto

Wśród najczęściej wskazywanych przez lekarzy przyczyn niedoczynności tarczycy pojawia się choroba Hashimoto, schorzenie o podłożu autoimmunologicznym. Wywołują ją przeciwciała wyprodukowane przez własny organizm. Są one przyczyną bezbolesnych, a przez to trudnych do wykrycia zapalenie tarczycy, które stopniowo ją wyniszcza. Skutkiem choroby jest zmniejszenie produkcji hormonów, co prowadzi do wysokiego TSH. Pojawiające się przy Hashimoto objawy niedoczynności tarczycy ujawniają się w momencie, kiedy stan zapalny jest już na tyle poważny, by wymusić zmianę stylu życia – szczególnie w zakresie diety. 

Jak leczyć niedoczynność tarczycy? 

Metodą leczenia niedoczynności tarczycy jest regularne przyjmowanie hormonów, których z powodu stanu narządu organizm nie jest w stanie wyprodukować samodzielnie. Leki stosowane w terapii mają skład identyczny z hormonami produkowanymi przez zdrowy gruczoł, dlatego ich działanie jest takie samo. Regularnie stosowana farmakoterapia normuje wysokie TSH w organizmie, umożliwiając prawidłowe funkcjonowanie.

Wróć na stronę główną i znajdź więcej inspirujących wpisów!

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *