Zdrowa jama ustna wpływa nie tylko na piękny i biały uśmiech przyszłych mam, lecz jest również ważną kwestią w kontekście zdrowia maleństwa. Dobry stan zębów kobiet ciężarnych jest zatem niezwykle istotny. Dlatego regularne wizyty u dentysty nie tylko mogą mieć miejsce, ale jak najbardziej powinny zostać zaplanowane przez przyszłą mamę. Jaki jest najlepszy moment na odwiedziny gabinetu stomatologicznego w przypadku kobiet ciężarnych? Czy są jakieś rodzaje zabiegów, które nie są zalecane podczas ciąży? Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o leczeniu zębów przyszłych mam!
Kiedy powinno wybrać się do dentysty w ciąży?
W miarę możliwości warto wykonać wszystkie zabiegi u stomatologa jeszcze przed zajściem w ciążę, tak aby podczas tego wyjątkowego okresu skupić się w pełni na przygotowywaniu do narodzin dziecka. Jednak w życiu bywa różnie i nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć, czy za dwa miesiące nie pojawi się próchnica. Jest to wręcz niemożliwe, dlatego warto wiedzieć, że przyszłe mamy jak najbardziej mogą leczyć zęby w trakcie ciąży. Pozbywanie się jakichkolwiek problemów występujących w jamie ustanej jest nawet wskazane, ponieważ stany zapalne i inne schorzenia mogą wpływać negatywnie na rozwój płodu. Jeśli więc zaobserwujesz cokolwiek niepokojącego w stanie zdrowia Twoich zębów, nie zwlekaj i udaj się do lekarza. Stomatolodzy to doświadczeni specjaliści, którzy dobiorą leczenie, tak aby przeprowadzić je w pełni bezpieczny sposób.
Najlepszym okresem do przeprowadzenia leczenia stomatologicznego jest drugi trymestr. W pierwszych trzech miesiącach ryzyko poronienia jest wysokie, dlatego w miarę możliwości bardziej inwazyjne zabiegi lepiej przeprowadzać nieco później. W przypadku trzeciego trymestru nie ma żadnych przeciwwskazań do wizyt u dentysty. Jednak przebywanie przez długi czas w pozycji leżącej dla kobiety w zaawansowanej ciąży może być niewygodne.
Jakie zabiegi można wykonać u dentysty w ciąży?
Dokładne zabiegi oraz ich przebieg najlepiej omawiać ze stomatologiem, który doradzi Ci najlepsze rozwiązanie biorąc pod uwagę zdrowie dziecka. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o zabiegach wykonywanych u dentysty, o które pacjentki w ciąży najczęściej pytają.
Znieczulenie u dentysty w ciąży
Stosowanie znieczulenia, które uśmierzy ból pacjentki w ciąży jest jak najbardziej wskazane. Środki stosowane miejscowo pozwalające na zmniejszenie poziomu stresu oraz bólu powinny być dobierane przez stomatologa. W przypadku kobiet w ciąży zalecane są preparaty, które w składzie zawierają artykainę. Przede wszystkim powinno unikać się środków obkurczających naczynia krwionośne, aby nie dopuścić do ryzyka niedokrwienia mięśnia macicy. W miarę możliwości rekomendowane jest również unikanie środków znieczulających podczas pierwszego trymestru ciąży, ze względu na podwyższone ryzyko poronienia.
Ciąża a RTG
Prześwietlenie zębów w ciąży to temat budzący niemałe kontrowersje. Lekarze zalecają unikanie narażania płodu oraz organizmu kobiety w ciąży na działanie promieni rentgenowskich. W wyjątkowych sytuacjach, jeśli sytuacja tego wymaga, nie należy rezygnować z wykonania zdjęcia RTG jamy ustnej kobiety w ciąży. Osoby odpowiedzialne za jego zrobienie muszą jednak zachować szczególne środki ostrożności. Absolutną koniecznością jest założenie ołowianego fartucha ochronnego na brzuch, a także kołnierza ochronnego na szyję pacjentki. W gabinetach, które są wyposażone w nowoczesny sprzęt, zdjęcia wykonywane są aparatami, emitującymi bardzo niską dawkę promieniowania. W niektórych przypadkach warto zdecydować się na alternatywę aparatów RTG, czyli cyfrową wizualizację zęba. Takie działanie jest całkowicie bezpieczne zarówno dla kobiety w ciąży, jak i płodu.
Wymiana plomby amalgatowej u kobiet w ciąży
Do stomatologów często zgłaszają się pacjenci oraz pacjentki w celu wymiany plomby alagatowej (czyli tzw. srebrne plomby) na nowe, bardziej estetyczne zamienniki. Standardowo taka wizyta polega na prostym i szybkim zabiegu, jednak w przypadku kobiet w ciąży taka wymiana jest zdecydowanie odradzana. Dlaczego? Przede wszystkim z tego powodu, że amalgamaty składają się z metali ciężkich, m.in. z rtęci, która jest bardzo szkodliwa. Podczas wymiany tego kompozytu dochodzi do wchłaniania rtęci do organizmu, co może mieć negatywny wpływ na płód. Dlatego, jeśli plomba amalgatowa jest szczelna i nie ma powodów leczniczych do jej wymiany, lepiej wstrzymać się z zabiegiem do końca ciąży.
Wróć na stronę główną i znajdź więcej inspirujących wpisów!