• Przejdź do treści

SUPER SOLARIUM

Gorące wpisy na wszystkie tematy

  • Wpisy
  • Strona główna
Leczenie kanałowe – najważniejsze informacje

Leczenie kanałowe – najważniejsze informacje

opublikowano 15 kwietnia, 2021

Higiena jamy ustnej to często nie tylko gwarancja pięknego uśmiechu, ale przede wszystkim zdrowych zębów. Przed nieprzyjemnymi zabiegami może nas uchronić tylko odpowiedni dentysta. Wrocław jak i inne wielkie miasta, mają na swoim terenie liczne gabinety stomatologiczne, w których nie brakuje specjalistów od leczenia kanałowego – endodontów. Na czym polega wykonywane przez nich leczenie? Jak dbać o swoje zęby?

Kiedy potrzebne jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe najczęściej konieczne jest w przypadku dużego rozwoju próchnicy, zakończonego infekcją miazgi. Miazga jest silnie ukrwioną i unerwioną częścią zęba, przez co jej infekcja może objawiać się silnym bólem i dyskomfortem. Co więcej, ignorowanie groźnych symptomów choroby zęba może skutkować nawet zapaleniem wsierdzia. Taki stan uzębienia wywołany jest zazwyczaj nieprawidłową higieną jamy ustnej oraz zbyt rzadkimi wizytami u stomatologa. Rozwój próchnicy wspiera jedzenie dużej ilości cukrów oraz niedobór fluoru, który jest niezbędnym elementem w tworzeniu zdrowego szkliwa.

Jak wygląda zabieg leczenia kanałowego? – dentysta Wrocław

W zależności od rozległości zapalenia, ilości chorych zębów oraz takich przeciwwskazań do znieczulenia jak np. hemofilia, endodoncja może mieć różny czas trwania oraz formę. W pierwszym etapie leczenia konieczne jest utworzenie głębokiego otworu w zębie, przez który dentysta (Wrocław) dostanie się do zainfekowanej tkanki. Następnie usuwana zostaje miazga, a cały kanał musi być dokładnie wyczyszczony, aby pozbyć się wszelkich niebezpiecznych drobnoustrojów. Konieczna jest również dezynfekcja i osuszanie, najczęściej z pomocą takich substancji jak chlor lub wodorotlenek wapnia. Kiedy endodonta ma pewność, że cały kanał jest czysty, może przystąpić do jego wypełniania. Używa do tego specjalnego tworzywa – gutaperki – która ma właściwości podobne do kauczuku.

Zabieg może trwać od jednej do trzech godzin i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Oznacza to, że leczenie kanałowe jest bezbolesne.

Jeżeli z powodów zdrowotnych pacjent nie może otrzymać znieczulenia, dentysta Wrocław najpierw musi uśmiercić ząb, a następnie usunąć martwicę i wypełnić kanały. Poszczególne etapy leczenia odbywają się zazwyczaj w odstępie około tygodnia.

Jak dbać o zęby?

Mimo że leczenie kanałowe nie jest bolesne, nie należy ono również do najprzyjemniejszych zabiegów. Co więcej, jest ono kosztowne, a jego całkowita cena jest w dużej mierze uzależniona od tego jak skomplikowany będzie plan leczenia, liczby wizyt czy w końcu miejscowości, w jakiej znajduje się gabinet stomatologiczny. Dlatego, aby uniknąć dużego wydatku, a przy okazji stresu, lepiej na bieżąco dbać o dobry stan swojej jamy ustnej.

Przede wszystkim należy pamiętać o codziennym szczotkowaniu zębów, co najmniej dwa razy – rano i wieczorem. W miarę możliwości warto także ograniczyć spożywanie słodyczy i słodkich napojów, ponieważ cukier pomaga w rozwój próchnicy. Na stan zębów pozytywny wpływ może mieć także odpowiednia dieta i suplementacja bogata w witaminy D, B, A, C oraz fosfor i wapń. Nie można także zapominać o regularnych wizytach w gabinecie dentystycznym. Dzięki temu w porę zostaną zauważone wszelkie niepokojące zmiany w stanie zębów i ich leczenie będzie zdecydowanie mniej kosztowne.

W kategorii:zdrowie

Copyright © 2022 · Wspierany przez Agencja marketingowa Strategiczni.pl