Lifestyle

Kwas hialuronowy – właściwości i zastosowanie

Kwas hialuronowy – właściwości i zastosowanie

Kwas hialuronowy do twarzy to jeden z największych hitów ostatnich lat. Ten półprodukt, który znajdziesz w wielu kosmetykach, zrewolucjonizował dużą liczbę kosmetyczek i odmienił cerę niejednej kobiety. Odżywienie skóry, głębokie nawilżenie i, w dłuższej perspektywie, wypełnienie zmarszczek – tak brzmią obietnice niektórych producentów kosmetyków, w których znajduje się kwas hialuronowy. W obecnych czasach warto jednak podchodzić z dystansem do górnolotnie brzmiących opisów kosmetyków. Jeśli rozważasz dodanie kwasu hialuronowego do swojej codziennej pielęgnacji, poznaj kilka podstawowych informacji na temat tej substancji. W dzisiejszym wpisie znajdziesz to, co powinna wiedzieć początkująca miłośniczka świadomej pielęgnacji.

Czym jest kwas hialuronowy?

Czy wiesz, że kwas hialuronowy to związek chemiczny, który naturalnie występuje w organizmie każdego człowieka? Największe ilości można znaleźć w skórze, jednak obecny jest także w mazi stawowej (pełni funkcję ochronną przed urazami mechanicznymi) oraz w ścianach naczyń krwionośnych, a nawet w ciele szklistym oka! Ten wyjątkowy związek chemiczny należy do grupy glikozaminoglikanów (GAG). Kwas hialuronowy jest jednym z najważniejszych składników macierzy międzykomórkowej, czyli przestrzeni wypełniającej komórki skóry. Jego obecność wpływa na poprawę jędrności, elastyczności i sprężystości cery.

Niestety wraz z wiekiem, po ukończeniu ok. 25 roku życia, kwas hialuronowy stopniowo zanika z organizmu, co prowadzi do tego, że skóra twarzy oraz reszty ciała staje się wiotka i sucha. Dlatego tak dużo osób decyduje się na dostarczanie tego związku chemicznego za pomocą kosmetyków.

Kwas hialuronowy – właściwości

Kosmetolodzy zwracają uwagę przede wszystkim na wysokie właściwości higroskopijne kwasu hialuronowego na twarz. Cząsteczki tego związku chemicznego w środowisku wodnym mogą bowiem zwiększać nawet 1000-krotnie swoje rozmiary, a dodatkowo związać aż 250 cząsteczek wody. Co to oznacza? Najprostszą metaforą jest porównanie działania kwasu hialuronowego do gąbki – przede wszystkim wiąże wilgoć w skórze właściwej. To właśnie ta cecha spowodowała, że kwas hialuronowy jest stosowany w tak ogromnej skali w kosmetykach nawilżających do twarzy oraz ciała. 

Kwas hialuronowy pozyskiwany w drodze biofermentacji jest używany w medycynie estetycznej. Stanowi podstawowy składnik w produktach stosowanych w zabiegach mezoterapii oraz wypełniania ubytków tkankowych na twarzy (np. bruzd nosowo-wargowych oraz ust).

Jak stosować kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest na tyle popularną substancją, że znajdziesz go niemal w każdym rodzaju kosmetyku. Jak jednak wybrać odpowiednie produkty, które najlepiej podziałają na Twoją cerę? Jeśli Twoja skóra na twarzy jest sucha, przesuszona i odwodniona warto zaopatrzyć się w krem zawierający kwas hialuronowy. To również doskonały kosmetyk na okres zimowy, ponieważ zapobiega wysuszaniu się cery. 

W drogeriach znajdziesz także kremy pod oczy, w których składach znajduje się kwas hialuronowy. Tego typu produkty będą świetnym uzupełnieniem pielęgnacji dla osób, które czują, że wskutek zaniku naturalnego odpowiednika kwasu hialuronowego, ich okolice pod oczami stają się wrażliwe i wiotkie.

Kolejnym rodzajem kosmetyku, który zawiera tę wyjątkową substancję, jest skoncentrowane serum. Kosmetolodzy polecają stosowanie tego produktu, kiedy cera potrzebuje ogromnego zastrzyku nawilżenia, np. po długotrwałej ekspozycji na promienie słoneczne.

Kwas hialuronowy – jakie są przeciwskazania i efekty uboczne?

Kosmetyki z kwasem hialuronowym, które są dostępne w wielu sklepach, zawierają bezpieczne stężenie tej substancji, dlatego nie ma żadnych przeciwwskazań do ich stosowania. Produkty zawierające ten związek chemiczny muszą być nakładane na suchą i oczyszczoną skórę. W przeciwnym razie możesz zaobserwować jednej z najczęściej występujących efektów ubocznych, czyli tzw. rolowanie się kosmetyku.

Przeciwskazania dotyczą jednak osób chcących wykonać zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. Kiedy kosmetolog może odmówić przyjęcia pacjentki lub pacjenta?

  • Kiedy na skórze pacjenta pojawią się infekcje w miejscach, w których ma być wykonywany zabieg;
  • w przypadku chorób układu odpornościowego oraz chorób nowotworowych;
  • u pacjentów z zaburzeniami krzepliwości krwi;
  • u pacjentek, które są w ciąży lub karmią piersią;
  • w przypadku skłonności do powstawania blizn przerostowych i keloidów;
  • u pacjentów i pacjentek, którzy wykonywali inne zabiegi kosmetyczne w odstępie mniej niż trzech tygodni.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *