Dla wielu osób posiadanie zdrowego i promiennego uśmiechu to ogromne marzenie. Inwestycja związana z założeniem aparatu ortodontycznego oraz regularnymi wizytami w gabinecie ortodontycznym to często ogromne koszty. Dlatego duża część pacjentów odczuwa dodatkowy stres powiązany nie tylko z jak najszybszym osiągnięciem upragnionych efektów leczenia, ale również z obawami przed pierwszą wizytą u dentysty ortodonty. Aby uniknąć niepotrzebnego niepokoju, warto odpowiednio przygotować się do spotkania rozpoczynającego proces leczenia z tym specjalistą. Dowiedz się, co powinieneś wiedzieć o pierwszej wizycie u ortodonty.
Przebieg pierwszej wizyty u ortodonty
Niektórzy pacjenci traktują dentystów jako specjalistów od każdego problemu związanego z uzębieniem. Prawda jest taka, że stomatolodzy, podobnie jak lekarze, posiadają specjalizację. Jest ich naprawdę sporo, a wśród nich na liście znajduje się m.in. ortodoncja, czyli dziedzina zajmująca się konkretnie korygowaniem wad zgryzu. Stomatolodzy decydujący się na specjalizację w tym kierunku, uczą się, w jaki sposób leczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Plan leczenia jest tworzony indywidualnie dla każdej osoby, ponieważ wszystkie przypadki różnią się od siebie często w znaczącym stopniu. Nie powinieneś kierować się doświadczeniami związanymi z wizytami w gabinecie stomatologicznym. Pierwsze spotkanie z ortodontą polega bowiem w głównej mierze na ustaleniu dokładnego planu leczenia oraz wstępnego określenia kosztów całego procesu. Jest to więc wizyta zupełnie bezinwazyjna i z pewnością bezbolesna.
W jaki dokładnie sposób dentysta ortodonta ustala plan leczenia? Przede wszystkim poprzez odbycie pogłębionego wywiadu z pacjentem. To niezwykle istotna rozmowa, podczas której należy odpowiadać szczegółowo oraz szczerze na wszystkie pytania zadawane przez specjalistę.
Następnym krokiem jest badanie zębów, stawów szczękowo-żuchwowych oraz całej jamy ustnej. Dodatkowo robione są zdjęcia sprzed rozpoczęcia wieloetapowego procesu leczenia, które będą stanowić początek dokumentacji medycznej pacjenta.
Doświadczony ortodonta poświęci również dłuższą chwilę w trakcie pierwszej wizyty na ustalenie przyczyny powstania wady zgryzu. Szczególnie istotne jest ustalenie podłoża problemów z tego zakresu w przypadku dzieci. Dlatego ortodonta przysłuchuje się uważnie małemu pacjentowi, aby wyłapać jakiekolwiek odbiegi od normy podczas mówienia. Każdy przypadek jest traktowany indywidualnie i zdarzają się sytuacje, w których kluczowe będzie wyeliminowanie wad w postawie oraz zmiana nawyków żywieniowych pacjenta, aby osiągnąć upragnione rezultaty.
Co powinieneś wiedzieć przed pierwszą wizytą w gabinecie ortodontycznym?
Pierwsza wizyta u dentysty ortodonty jest niezbędnym etapem w całym procesie leczenia. To, jakie wywoła ona u Ciebie odczucia, będzie niezwykle ważne. Jeśli poczujesz się zaopiekowany oraz poinformowany w każdym możliwym aspekcie, to znak, że trafiłeś do dobrego specjalisty. Dlatego koniecznie zwróć uwagę na to, w jaki sposób ortodonta przeprowadzi z Tobą wywiad. Przygotuj się na to, aby nie tylko udzielać mu jak najdokładniejszych odpowiedzi, ale również obserwuj reakcje oraz komentarze specjalisty.
Kolejnym, bardzo ważnym dla zdecydowanej większości pacjentów, aspektem jest cena procesu leczenia. Ortodonta powinien być w pełni transparentny co do kosztów poszczególnych etapów. Warto również zapytać się go o ewentualny rabat (często przysługuje on dzieciom oraz studentom).
Powinieneś również wiedzieć, że leczenie ortodontyczne nie jest niestety finansowane przez NFZ. Według zapisów znajdujących się w Konstytucji, prawo do refundacji mają jedynie dzieci do 12. roku życia i tylko w zakresie aparatów ruchomych.
Musisz także zdawać sobie sprawę z tego, że ortodonta podejmuje się leczenia tylko i wyłącznie zdrowych zębów. To oznacza, że przed pierwszą wizytą u tego specjalisty, warto umówić się na przegląd u stomatologa. W ten sposób zyskasz pewność, że proces leczenia ortodontycznego będzie mógł rozpocząć się jak najszybciej.
Wróć na stronę główną i znajdź więcej inspirujących wpisów!