Ciąża i dziecko

Jak obliczać dni płodne?

Jak obliczać dni płodne?

Dni płodne to część cyklu menstruacyjnego każdej zdrowej kobiety w wieku rozrodczym. Większość osób zdaje sobie sprawę z istnienia tego etapu w cyklu, ponieważ pamiętają to zagadnienie z lekcji biologii lub usłyszały o nim kiedyś od kogoś innego. Jednak najważniejsza kwestia dotyczy umiejętnego obliczania, kiedy dokładnie wypadają Twoje dni płodne. To praktyczna wiedza, która przydaje się nie tylko, kiedy masz partnera. Dlatego dzisiejszy wpis w całości poświęcę zagadnieniom związanym z cyklem menstruacyjnym. Dowiesz się z niego, w jaki sposób obliczyć, kiedy wypadają Twoje dni płodne i jaką funkcję pełni ten etap w całym cyklu. Zapraszam do lektury!

Cykl menstruacyjny – czym jest?

W celu prawidłowego obliczania dni płodnych niezbędne jest zrozumienie funkcjonowania regularnie powtarzanego cyklu w organizmie kobiety. Cykl menstruacyjny, inaczej nazywany miesiączkowym, to czas, w którym zachodzą procesy w ciele kobiety, mające na celu przygotowanie organizmu do ewentualnej ciąży. Jest on regulowany przez hormony, czyli główny czynnik stymulujący dojrzewanie pęcherzyka jajnikowego. Podstawowa wiedza o cyklu menstruacyjnym to klucz do obserwacji swojego ciała. Dzięki temu jesteśmy w stanie zauważyć nawet najmniejsze odchylenia od normy i w odpowiednim momencie zgłosić się do lekarza.

Fazy cyklu miesiączkowego

W cyklu menstruacyjnym wyróżnia się cztery fazy: menstruacyjną, folikularną, owulacyjną oraz lutealną. Pod względem „płodności” można określić trzy etapy cyklu miesiączkowego – niepłodny przedowulacyjny, płodny oraz niepłodny poowulacyjny. Poniżej opisuję, co dokładnie dzieje się podczas każdej z wyżej wymienionych faz.

Faza menstruacyjna

To pierwsza faza, rozpoczynająca cały cykl menstruacyjny. Zaczyna się zawsze w pierwszy dzień pojawienia się okresu. W trakcie miesiączki z organizmu kobiety wydalana jest błona śluzowa macicy oraz krew. Podczas tej fazy mają również miejsce nieprzyjemne dolegliwości, które z pewnością bardzo dobrze zna każda kobieta. Bóle podbrzusza, migreny, mdłości, a także ból odcinka lędźwiowego to tylko niektóre z nieprzyjemności, z którymi co miesiąc musi mierzyć się duża część żeńskiej populacji. Faza menstruacyjna trwa zazwyczaj od trzech do siedmiu dni, dokładna długość okresu jest kwestią bardzo indywidualną. 

Faza folikularna

Druga faza cyklu menstruacyjnego jest powiązana z wytwarzaniem i dojrzewaniem pęcherzyków Graffa. W tej części wzrasta ilość estrogenów w ciele kobiety. Faza folikularna trwa zazwyczaj dziewięć dni i kończy się w momencie pojawienia się owulacji, czyli uwolnienia komórki jajowej.

Faza owulacyjna

Jest to przedostatnia faza całego cyklu miesiączkowego, podczas której dochodzi do uwolnienia niedojrzałej komórki jajowej. Wspomniana komórka trafia do jajowodu, gdzie następnie dojrzewa i staje się gotowa do zapłodnienia. Owulacja trwa 24 godziny i jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, komórka jajowa obumiera. Podczas tej fazy cyklu możesz zaobserwować charakterystyczny śluz, który swoją konsystencją przypomina białko jaja kurzego.

Faza lutealna

W tej fazie mogą wystąpić dwie sytuacje. Do pierwszej dochodzi, gdy miało miejsce zapłodnienie – wtedy pęcherzyk Graffa przekształca się w ciałko żółte i rozpoczyna się produkcja hormonu nazywanego progesteronem, który odpowiada za utrzymanie ciąży. Jeśli jednak nie doszło do zapłodnienia, wspomniane ciałko żółte obumiera i stężenie progesteronu w organizmie kobiety maleje. Dokładny dzień zakończenia fazy lutealnej jest kwestią indywidualną, ale uznaje się, że średnio kończy się ona w 28. dzień cyklu. Wtedy dochodzi do złuszczenia endometrium i wszystkie z wymienionych wyżej etapów zaczynają się od nowa.

Sprawdź, jakie są pierwsze objawy ciąży!

Jak obliczyć dni płodne?

Jeśli chcesz wiedzieć, kiedy dokładnie wypadają Twoje dni płodne, musisz nauczyć się obserwować swoje ciało oraz cykl menstruacyjny. Jest to związane z tym, że cykl u każdej kobiety może różnić się długością – u niektórych trwa on 28 dni, u innych nawet 35. W przypadku cyklu, który trwa 28 dni, owulacja powinna rozpocząć się po 14 dniach od pojawienia się okresu. Dni płodne to czas bezpośrednio poprzedzający owulację. Możemy więc założyć, że dni płodne wypadają pomiędzy 11. a 16. dniem cyklu.

Najważniejsze jest jednak obserwowanie własnego ciała, ponieważ bez wiedzy o długości Twojego cyklu, nie będziesz w stanie obliczyć dni płodnych. Najlepiej dokładnie przyglądać się swojemu organizmowi przez przynajmniej trzy miesiące. Wtedy można ułożyć własny kalendarz cyklu menstruacyjnego. Należy jednak mieć świadomość, że ta metoda nie zawsze będzie dokładna i wiarygodna. Okres może przesunąć się z różnych, często nieprzewidywalnych, przyczyn i wtedy wyliczenia na dany cykl menstruacyjny mogą okazać się błędne.

Dobrym rozwiązaniem do kontrolowania przebiegu Twojego cyklu miesiączkowego są dedykowane aplikacje. Dzięki temu za pomocą kilku kliknięć wprowadzisz swoje obserwacje z danego dnia i szybko sprawdzisz, kiedy wypada Twój następny okres. Wiele aplikacji tego typu przewiduje również termin dni płodnych, jednak również w tym przypadku należy mieć na uwadze, że nie są to w 100% wiarygodne wyliczenia.

Wróć na stronę główną i znajdź więcej inspirujących wpisów!

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *