Organizm każdego człowieka narażony jest na wystąpienie wielu, czasami dziwnych i niecodziennych schorzeń. Zdarza się, że dotyczą one również zębów oraz jamy ustnej. Czy słyszałeś kiedyś o hiperdoncji? W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić Ci cóż to za tajemnicze schorzenie i jakie mogą być jego przyczyny. Dowiesz się też, jak należy to leczyć – stomatologia Wrocław poleca się ze swoimi usługami.
Rozwiązujemy tajemnice stomatologii – odpowiadamy na pytanie, czym jest hiperdoncja
Jest to bez wątpienia jedno z najciekawszych schorzeń, jakie mogą w ogóle wystąpić w obrębie jamy ustnej u człowieka. Hiperdoncja jest wadą anatomiczną, która polega na występowaniu zębów:
- dodatkowych – są one rozwinięte prawidłowo;
- nadliczbowych – są to zęby niewyrżnięte, bardzo często zbudowane w nieprawidłowy sposób.
Hiperdoncję podzielić można na dwa rodzaje:
- prawdziwą – w jamie ustnej pojawiają się nadliczbowe lub dodatkowe zęby stałe;
- rzekomą – występuje w momencie, gdy pojawiły się już w jamie ustnej zęby stale, a mleczaki w dalszym ciągu nie wypadły.
Hiperdoncja jest niezwykłym przypadkiem choroby, jednak w dalszym ciągu występującym. Stomatologia Wrocław oferuje usługi na najwyższym poziomie. Jest to placówka, która spotkała się z wieloma niezwykłymi przypadkami u swoich pacjentów. I choć ta szczególnie zwraca na siebie uwagę, to nie ma sytuacji nie do rozwiązania. Dlatego w celu uzyskania informacji na temat leczenia, warto udać się do specjalisty.
Ile zębów powinien mieć człowiek?
Niegdyś nasi przodkowie mieli zdecydowanie więcej zębów. Było to związane bezpośrednio z tym, że mieli oni inną budowę czaszki, co wiąże się z tym, że była ona znacznie większa. Mogą o tym świadczyć badania, które dowodzą, że posiadali oni dodatkowe dziewiąte oraz dziesiąte zęby. Według odkryć były one niezbędne, aby mogli oni sobie lepiej poradzić ze spożywaniem nieprzetworzonej żywności. Jednak wraz z postępem ewolucji, ilość zębów stopniowo malała. Współczesny człowiek ma:
- 20 zębów mlecznych – w tym: cztery kły, osiem zębów trzonowych oraz osiem siekaczy;
- 32 zęby stałe – cztery kły, osiem trzonowców, dwanaście zębów przedtrzonowych i osiem siekaczy.
Jakie są przyczyny powstania hiperdoncji?
Hiperdoncja, jak wiele innych chorób może mieć różne przyczyny. W jednym przypadku jej pojawienie się może być zupełnie losowe. W innym z kolei może być ona wynikiem anomalii, jakimi są choroby genetyczne. Jest to choroba, która pojawia się np. przy:
- zespole Crouzona;
- zespole Downa;
- zespole Gardenra.
Stomatologia Wrocław – w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, jak i gdzie leczyć to schorzenie
Hiperdoncja jest schorzeniem, które bezwzględnie powinno być leczone. Dlaczego? Może ono bowiem wywołać m.in.:
- przemieszczanie innych zębów;
- diastemę;
- zmiany estetyczne zgryzu;
- trudności z jedzeniem;
- choroby przyzębia.
Leczenie polega na usunięciu nadmiernej ilości zębów. W razie konieczności należy też skorygować zgryz.
Zmagasz się z tego typu schorzeniem? Stomatologia Wrocław jest odpowiedzią na Twoje problemy. Ustal plan leczenia i pozbądź się kilku dodatkowych zębów.