Medycyna

Czy trzeba drukować e-skierowanie?

Czy trzeba drukować e-skierowanie?

Obowiązek wystawiania skierowań w formie elektronicznej wszedł do standardu polskich placówek medycznych w dniu 8 stycznia 2021 roku. Wprowadzenie tego rozwiązania wśród instytucji opieki zdrowotnej było kolejnym (po e–receptach) krokiem w kierunku większej cyfryzacji ochrony zdrowia w Polsce. Istotnym czynnikiem potwierdzającym zasadność podjęcia takich działań była pandemia koronawirusa i rosnące zainteresowanie usługami dostępnymi online zarówno wśród pacjentów, jak i samych lekarzy. Odpowiedzią właśnie na te potrzeby było wprowadzenie przez Ministerstwo Zdrowia możliwości wystawiania e-skierowania NFZ. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat, by jeszcze sprawniej i wygodniej korzystać z opieki medycznej.  

E-skierowanie NFZ – czym jest i do czego służy?

E-skierowanie to wirtualny dokument wystawiany przez lekarza, który umożliwia elektroniczną obsługę całego procesu skierowania pacjenta na leczenie – począwszy od momentu jego wystawienia, aż do realizacji świadczenia. Skierowanie w formie elektronicznej może kierować pacjenta do szpitala, do konkretnego lekarza specjalisty, na zabieg lub specjalistyczne badanie (np. rezonans magnetyczny czy tomografię komputerową). 

Wprowadzenie w polskich placówkach zdrowotnych rozwiązania takiego jak e-skierowanie NFZ przede wszystkim zażegnuje problem zagubionych lub nieczytelnych, trudnych do rozwikłania dokumentów. Trudności tego rodzaju były odnotowywane wśród pacjentów dość często, a jedynym wyjściem z podobnej sytuacji jeszcze do niedawna pozostawała właściwie wyłącznie kolejna wizyta w instytucji wystawiającej świadczenie. Konieczność ta była zatem nie tylko uciążliwa, ale również czasochłonna. Natomiast e-skierowanie skutecznie eliminuje tego rodzaju problemy, dzięki czemu skróceniu ulega cały proces kierowania i rejestrowania pacjentów na wybrane wizyty lekarskie czy badania.

E–skierowanie, czyli wygoda dla lekarzy i pacjentów

Kluczową zaletą związaną z wprowadzeniem możliwości wystawiania skierowań w formie elektronicznej jest automatyczna blokada terminu w systemie e-zdrowia w sytuacji, gdy pacjent dokona zapisu na wizytę za pomocą e-skierowania. Rozwiązanie to eliminuje blokowanie kolejki przez jednego pacjenta jednocześnie u kilku wybranych lekarzy czy w kilku różnych placówkach ochrony zdrowia. Dodatkowym plusem jest fakt, że znika w ten sposób dotychczasowy obowiązek dostarczania przez pacjenta w ciągu 14 dni oryginału skierowania. E-skierowanie jest wygodne również dlatego, że znosi konieczność gromadzenia i archiwizowania dokumentów w wersji papierowej. 

Jako pozostałe istotne zalety e-skierowania warto wymienić fakt, że:

  • e-skierowanie jest cały czas dostępne dla pacjentów na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIPK;
  • w IKP pacjenci mogą w dowolnym momencie sprawdzić dotychczasową historię wystawionych im e-skierowań;
  • osoby, które pracują i są zgłoszone do ubezpieczenia w ZUS, mogą jako rodzic śledzić historię leczenia swoich dzieci – zarówno na IKP, jak i w aplikacji mojeIKP;
  • odbioru e-skierowania można dokonać za pomocą teleporady, bez konieczności odbywania bezpośredniej wizyty w placówce medycznej;
  • w celu zarejestrowania się na zabieg lub konsultację medyczną pacjenci mogą zrobić to telefonicznie lub udostępniając do zeskanowania swoje e-skierowanie;
  • pacjenci nie mają obowiązku dostarczania do placówki oryginału skierowania w określonym terminie. 

Co więcej, pacjent może niemal w trybie natychmiastowym otrzymać e-skierowanie za pomocą SMS-a z 4-cyfrowym kodem dostępu, mejla z wygenerowanym dokumentem PDF lub wydruku informacyjnego e-skierowania. Dzięki temu pacjenci mogą bez wychodzenia z domu zarejestrować się na kolejną wizytę u lekarza, badanie diagnostyczne czy konsultację u innego, wybranego lekarza specjalisty. Dodatkowym udogodnieniem okazuje się fakt, że wszelkie niezbędne informacje na temat terminów wizyt i ich aktualizacji są cały czas dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta. 

W jaki sposób jest wystawiane e-skierowanie NFZ?

Aby wystawić skierowanie w formie elektronicznej, lekarze POZ mogą używać aplikacji dostępnej na oficjalnej stronie gabinet.gov.pl lub korzystać z systemów gabinetowych, które są połączone bezpośrednio z systemem e-zdrowie. Każde wystawione e-skierowanie jest podpisywane elektronicznie za pomocą profilu zaufanego, certyfikatu ZUS, podpisu kwalifikowanego bądź podpisu osobistego zawartego w e-dowodzie. Pacjenci nie mają przy tym obowiązku drukować e-skierowania. 

Wróć na stronę główną i znajdź więcej inspirujących wpisów!

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *