Stomatologia

Bruksizm – objawy i leczenie zgrzytania zębami

Bruksizm – objawy i leczenie zgrzytania zębami

Jeszcze do niedawna bruksizm był uważany za chorobę tylko stomatologiczną, wynikającą z krzywego zgryzu lub źle dopasowanego aparatu ortodontycznego. Z kolei psychiatrzy uznawali go za problem związany z zaburzeniami snu, czyli parasomnią. Jednak obecnie lekarze traktują bruksizm jako problem psychosomatyczny i zalecają choremu być pod stałą obserwacją kilku specjalistów – stomatologa, psychoterapeuty, neurologa oraz fizjoterapeuty. W dzisiejszym wpisie poznasz objawy oraz sposoby leczenia bruksizmu, który jest potocznie nazywanego nocnym zgrzytaniem zębów. Dowiedz się więcej o chorobie dotykającej 11-21% Europejczyków.

Bruksizm – co to jest?

Co to jest bruksizm? Już rozwiewamy Twoje wątpliwości. Ta choroba polega na nawykowym oraz nieświadomym zaciskaniu zębów, co prowadzi do ich zgrzytania. U wielu pacjentów pojawia się on głównie w nocy i przybiera postać napadowego, niezwykle nasilonego zgrzytania zębami. Bruksizm nocny jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ nieleczony prowadzi do zmian w stawach skroniowo-żuchwowych, a także przyczynia się do regularnych migren u chorych. W niektórych przypadkach bruksizm ustępuje samoistnie, jeśli jednak zaobserwowałeś u siebie ten problem, lepiej skonsultować się z lekarzem.

Przyczyny bruksizmu

W związku z tym, że bruksizm ma wiele czynników, które go wywołują, nie ma jednoznacznej przyczyny wywołującej ten problem. Poniżej znajdziesz, najczęściej wymieniane przez lekarzy, czynniki determinujące pojawienie się tej choroby:

  • stres;
  • przyczyny związane z problemami mającymi miejsce w jamie ustnej (np. zaburzenia zgryzowo-zwarciowe);
  • choroby przewodu pokarmowego (np. choroba refluksowa);
  • zaburzenia na tle hormonalnym (np. nadczynność tarczycy);
  • alergie;
  • niedobory witamin, szczególnie magnezu;
  • zażywanie niektórych leków;
  • przerost migdałków.

Jak rozpoznać bruksizm?

Jednym z pierwszych symptomów bruksizmu są uporczywe i powracające bóle głowy oraz mięśni twarzy. Niektórzy pacjenci narzekają również na ciągłe uczucie szumu i dyskomfortu w uszach oraz na nadwrażliwość zębów. Osoby zmagające się z bruksizmem zwracają także uwagę na ścieranie się powierzchni zębów oraz pękanie szkliwa. Warto wiedzieć, że podczas ataku bruksizmu, chory jest w stanie zacisnąć szczęki nawet dziesięć razy mocniej niż zdrowy człowiek.

Konsekwencje braku leczenia

Jeśli zauważyłeś u siebie kilka z wyżej wymienionych objawów bruksizmu, czyli tzw. zgrzytania zębami w nocy, w pierwszej kolejności powinieneś skonsultować się z lekarzem. Nieleczona choroba prowadzi bowiem do zmian w obrębie szczęki i żuchwy. Pacjenci zauważają, że ich dolna część twarzy staje się bardziej kwadratowa i masywna niż przed chorobą. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim ze względu na to, że osoba cierpiąca na bruksizm napina żwacze, które pełnią funkcję najważniejszych mięśni odpowiedzialnych za żucie pokarmu.

Wyżej opisana konsekwencja wpływa nie tylko na estetyczny aspekt. Zmiany w szczęce mogą prowadzić do powstawania stanów zapalnych w okolicy zębów, dziąseł i różnych innych, nieprzyjemnych powikłań. 

Nieleczony bruksizm może doprowadzić do znacznego ograniczenia ruchomości szczęki i trudności związanych z jedzeniem. U przewlekle chorego drastycznie wzrasta również ryzyko takich powikłań jak mikrozatory w płucach i mikroudary w mózgu.

Wróć na stronę główną i znajdź więcej inspirujących wpisów!

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *