Lifestyle

Aromaterapia w domu – jak używać olejków eterycznych?

Aromaterapia w domu – jak używać olejków eterycznych?

Aromaterapia z użyciem odpowiednich olejków eterycznych pozwala odprężyć się po całym dniu spędzonym w pracy lub w szkole. To idealne rozwiązanie dla osób chcących zrelaksować się w zaciszu własnych czterech ścian. Aromaterapia działa niczym SPA i po sesji z konkretnymi olejkami zostawia nas odprężonych, wolnych od codziennych zmartwień oraz stresów, a nawet pozwala pozbyć się niektórych dolegliwości bólowych. Zanim oddasz się relaksowi, koniecznie dowiedz się więcej o tym, w jaki sposób dobrać odpowiednie olejki eteryczne do swoich potrzeb i sprawdź, co dadzą Ci regularne sesje aromaterapii!

Czym jest i jak działa aromaterapia?

Aromaterapia jest jedną z dziedzin medycyny alternatywnej i jej podstawą są substancje pochodzenia naturalnego, np. olejki eteryczne. Niektóre osoby w sesjach aromaterapeutycznych używają również różnego rodzaju ziół, kadzideł oraz substancji wykazujących działania terapeutyczne. Najważniejszym celem aromoterapii jest zapewnienie pozytywnego nastroju oraz dobrego wpływu na umysł, zdrowie psychiczne oraz fizyczne.

Leczenie zapachem, ponieważ tak niektórzy określają aromaterapię, stosowano tysiące lat temu. Ta odnoga medycyny alternatywnej stanowi podstawę dla takich kultur jak chińska, egipska czy indyjska. Już w czasach starożytności składniki pochodzenia roślinnego były dodawane do balsamów oraz olejków i przyznawano im właściwości zarówno medyczne, jak i religijne.

Obecnie aromaterapia staje się coraz bardziej znana, ponieważ wiele badań wykazało, że przynosi ona szereg korzyści fizycznych oraz psychicznych.

Na czym dokładnie polega aromaterapia? Termin został zdefiniowany przez Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne jako wprowadzanie do organizmu różnych substancji czynnych za pośrednictwem dróg oddechowych oraz skóry. Warto podkreślić, że olejków nie należy spożywać ani aplikować nierozcieńczonych bezpośrednio na ciało.

Zalety stosowania aromaterapii

Pozytywny wpływ aromaterapii został już wspomniany na początku artykułu. Tak naprawdę można przyjąć, że leczenie zapachami działa relaksująco i uspokajająco na umysł oraz ciało. Jednak konkretne właściwości zależne są od rodzaju olejku, którego użyjesz podczas sesji. Przykładowo olejki z drzewa herbacianego, olejki lawendowe oraz rozmarynowe wykazują działania antybakteryjne i przeciwwirusowe.

Aromaterapia z użyciem olejków za pomocą inhalatora jest szczególnie zalecana podczas przeziębienia oraz grypy. Pozwala na złagodzenie kataru, kaszlu, a także innych dolegliwości towarzyszących choremu. Jeśli Twój organizm walczy z infekcją warto wypróbować olejek goździkowy, który skutecznie udrażnia drogi oddechowe i dodatkowo działa antyseptycznie.

Regularnie stosowana aromaterapia ma wiele zalet, które dotyczą zarówno sfery umysłowej, jak i fizycznej. Oto niektóre z nich:

  • poprawa jakości snu;
  • zmniejszenie stresu, uczucia niepokoju oraz napięcia;
  • pomoc w walce z katarem oraz kaszlem;
  • wsparcie w łagodzeniu bólów głowy oraz stawów i mięśni;
  • zwalczanie bakterii, wirusów i grzybów;
  • wzmocnienie odporności;
  • poprawa trawienia.

Jak używać olejków eterycznych w domu?

Jedną z największych zalet aromaterapii jest jej dostępność. Nie musisz umawiać się na kosztowne zabiegi w specjalistycznych punktach, wystarczy zakup dosłownie kilku produktów, aby móc cieszyć się korzyściami leczenia zapachami.

Z pewnością natrafiłeś w sklepach na charakterystyczne przedmioty, z których wydobywał się delikatny szum oraz para o pięknym zapachu. To właśnie dyfuzory, czyli jedne z najpopularniejszych urządzeń służących do aromaterapii domowej. Warto stosować je jako inhalatory z wykorzystaniem olejków wspomagających zwalczanie infekcji dróg oddechowych.

Równie znaną formą leczenia zapachami są masaże aromaterapeutyczne. W odróżnieniu od dyfuzorów, w tym przypadku niezbędne będzie skorzystanie z pomocy innego domownika. Odpowiednio wykonany masaż z użyciem olejków eterycznych podnosi temperaturę ciała i powoduje szybsze krążenie krwi. Takie warunki usprawniają wymianę substancji odżywczych w organizmie.

W wielu sklepach internetowych oraz stacjonarnych znajdziesz kominki dedykowane do aromaterapii. To bardzo proste naczynia, w których przeważnie wystarczy umieścić odrobinę olejku rozcieńczonego w wodzie oraz świeczkę. Ta metoda aromaterapii jest niezwykle delikatna i pozwala cieszyć się subtelnym zapachem wybranego olejku eterycznego przez długi czas. 

Wróć na stronę główną i znajdź więcej inspirujących wpisów!

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *